Prezentacja serwisu Paperity

6 kwietnia 2016

Spotkanie pokazało, jak ważna - obok rozwiązań prawnoautorskich - jest odpowiedniej jakości infrastruktura dostępu do publikacji Open Access.

5 kwietnia w ramach seminarium prof. Jerzego Tyszkiewicza odbyło się spotkanie z dr Marcinem Wojarskim, założycielem Paperity.org. Paperity to serwis internetowy mający wspierać wyszukiwanie i korzystanie z publikacji naukowych udostępnianych w formule otwartego dostępu. Obecnie Paperity indeksuje ponad 944 tys. artykułów z wielu dziedzin (chociaż dominują w katalogu nauki medyczne i techniczne).

Spotkanie pokazało, jak ważna – obok rozwiązań prawnoautorskich – jest odpowiedniej jakości infrastruktura dostępu do publikacji Open Access. Efektywna wyszukiwarka to tylko jeden z narzędzi Paperity – twórca serwisu zapowiedział przygotowanie modułów społecznościowych, pozwalających użytkownikom na ręczne uzupełnianie katalogu publikacji. Dużym wyzwaniem jest dotarcie do zasobów naukowych nieindeksowanych przez główne wyszukiwarki lub publikowany w sposób uniemożliwiający ich automatyczne odnalezienie i zczytanie.