Majowe warsztaty z R

12 maja 2016

10 i 11 maja w LaCH UW odbyły się kolejne warsztaty z podstaw metod humanistyki cyfrowej.

10 i 11 maja w LaCH UW odbyła się kolejna edycja warsztatów “Metody humanistyki cyfrowej (nie tylko dla filologów)”, prowadzonych przez dra Svena Sellmera (UAM, Poznań). Już podczas pierwszej – marcowej – odsłony warsztatów uczestnicy i uczestniczki mogli poznać podstawy języka R w pracy z analizą tekstu, jednak była to tylko część programu, w którym znalazły się jeszcze m.in. ćwiczenia z wyrażeń regularnych oraz wprowadzenie do analizy sieciowej (z wykorzystaniem środowiska Gephi).

Druga odsłona warsztatów poświęcona była już wyłącznie stosowaniu R i pracy w interfejsie oprogramowania RStudio. Uczestnicy i uczestniczki poznali podstawy składki języka R, metody budowania i edytowania wektorów, korzystania i tworzenia tablic oraz pracy ze źródłami importowanymi z zewnętrznych źródeł (plików csv, txt czy stron internetowych). Notatki z warsztatów (plik z historią komend) znaleźć można na stronie https://github.com/DHLUW/metodyDH.

dr Sven Sellmer jest wykładowcą w Zakładzie Azji Południowej w Katedrze Orientalistyki UAM w Poznaniu. Zajmuje się eposami sanskryckimi oraz filozofią indyjską, stosując obok tradycyjnych środków filologicznych również różne metody humanistyki cyfrowej, przy czym zarówno korzysta z gotowych rozwiązań jak i sam tworzy nowe narzędzia badawcze.